Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie - Paradyżu
Gościkowo 3 66-200 Świebodzin
Telefony : Centrala 683811021
Kancelaria rektorska 683820887   Biuro administracyjne: 683811108

Wydarzenia Seminaryjne

Tu nie ma przegranych

kl. Dawid Klepusewicz
Odsłony: 1332

finalogolnopolski2016009

Kolejny raz do Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu zawitali ministranci i lektorzy z całej Polski, by sprawdzić swoją znajomość Pisma Świętego. W dniach 3-4 czerwca 2016 roku odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego dla Ministrantów i Lektorów, którego organizatorem i gospodarzem jest nasze seminarium. Tym razem polem zmagań intelektualnych uczestników były Pierwsza i Druga Księga Samuela.

 Zobacz galerię

W etapie ogólnopolskim konkursu (etap diecezjalny odbył się w marcu) wzięło udział 55 uczestników z 12 diecezji z całej Polski. Pierwszą część finału stanowił test pisemny, do którego pytania przygotowali alumni roku pierwszego i drugiego. Zawodnicy mieli możliwość startowania indywidualnie i drużynowo. Pytania posiadały zróżnicowany stopień trudności. Kiedy w seminaryjnych kuluarach trwało sprawdzanie testów, uczestnicy wzięli udział w spotkaniu z zaproszonym gościem – był nim pan Bogusław Nowak, były żużlowiec, który po wypadku na torze został sparaliżowany, a jednak do dzisiaj nie przestaje krzewić wśród sportowców ideałów wiary chrześcijańskiej. Dzielił się on ze słuchaczami swoim doświadczeniem spotkania z Chrystusem.

Drugi dzień zmagań konkursowych rozpoczął się od rozważania słowa Bożego, w którym ministranci i lektorzy wzięli udział razem z klerykami. Medytację poprowadził diakon Damian Wierzbicki. Po niej odbyła się Msza św., którą celebrował i podczas której homilię wygłosił ks. wicerektor dr Łukasz Łaszkiewicz, odpowiedzialny w naszej diecezji za Dzieło Biblijne. Swoją obecnością zaszczycił uczestników ks. biskup Tadeusz Lityński, który wziął udział we wspólnej modlitwie przed obrazem Matki Bożej Paradyskiej oraz pobłogosławił krzyże, ofiarowane uczestnikom poprzedniego wieczoru przez pana Nowaka. Wreszcie przyszedł czas na finał, który w odróżnieniu od poprzedniego etapu miał formę ustną. Najpierw wzięły w nim udział trzy drużyny, które poprzedniego dnia zdobyły największą ilość punktów. Zwycięska okazała się drużyna z diecezji rzeszowskiej. Na kolejnych miejscach podium uplasowały się: diecezja zielonogórsko-gorzowska i archidiecezja krakowska.

W kolejnym etapie finału wzięli udział uczestnicy, którzy najlepiej wypadli w kategorii indywidualnej. Pierwsze miejsce zajął Dominik Szura, także z diecezji rzeszowskiej, zaś pozostałe miejsca na podium – Mateusz Wylaź z diecezji przemyskiej i przedstawiciel diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, Paweł Felka.

Każdy uczestnik otrzymał nagrody książkowe za udział w konkursie, a zdobywcy pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca – bony ufundowane przez corocznie wspierających konkurs biblijny panów Romana i Piotra Gwizdów. Specjalne upominki otrzymali także opiekunowie zawodników oraz organizatorzy. Można więc śmiało powiedzieć, że w paradyskim konkursie nie było przegranych.

Wyniki w kategorii indywidualnej:

  1. 1.Dominik Szura – diecezja rzeszowska
  2. 2.Mateusz Wylaź – diecezja przemyska
  3. 3.Paweł Felka – diecezja zielonogórsko-gorzowska

Wyniki w kategorii drużynowej:

  1. 1.Diecezja rzeszowska
  2. 2.Diecezja zielonogórsko-gorzowska
  3. 3.Archidiecezja krakowska

Kolejna odsłona Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego dla Ministrantów i Lektorów odbędzie się już za rok. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału!