Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie - Paradyżu
Gościkowo 3 66-200 Świebodzin
Telefony : Centrala 683811021
Kancelaria rektorska 683820887   Biuro administracyjne: 683811108

Wydarzenia Seminaryjne

Zmagania z Dawidem

kl. Mateusz Dąbrowski
Odsłony: 1191

konkursbiblijny001W dniach 11-12 marca w Paradyżu odbył się diecezjalny etap konkursu biblijnego dla ministrantów i lektorów. W tym roku młodzież chwaliła się znajomością ksiąg Samuela, gdzie opisana jest m.in. historia króla Dawida.

Zobacz galerię

W dniach 11-12 marca br. seminaryjne korytarze wypełniły się gośćmi. W piątkowe popołudnie do Paradyża zaczęli przyjeżdżać członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza z kilkunastu parafii naszej diecezji na kolejną, dwudziestą trzecią edycję Konkursu Biblijnego. Po zakwaterowaniu w pokojach i poznaniu swoich opiekunów, ministranci i lektorzy udali się na spotkanie z wicerektorem seminarium i jednocześnie organizatorem całego przedsięwzięcia, ks. Łukaszem Łaszkiewiczem. Po krótkim przywitaniu, omówieniu zasad i odczytaniu listu bp. Tadeusza Lityńskiego, skierowanego do uczestników konkursu, wszyscy udali się na kolację, aby posilić swoje ciała przed najważniejszym punktem dnia – egzaminem pisemnym.

Konkurs zawierał pytania z ksiąg Samuela i został podzielony na dwie kategorie – indywidualną oraz drużynową. Trzy pierwsze osoby oraz trzy pierwsze zespoły z najlepszym wynikiem przechodziły do części drugiej, czyli do "wielkiego finału". Po części pisemnej ministranci i lektorzy udali się razem ze swoimi opiekunami na spotkanie z zaproszonym gościem. Pan Piotr, pochodzący z Głogowa, opowiadał młodym chłopakom o roli pasji w życiu każdego człowieka i przygotował dla nich prezentację o swoim hobby – wspinaczce górskiej. Po niezwykle ciekawej godzinie przyszedł czas na spoczynek. Klerycy I roku, którzy byli odpowiedzialni za przygotowanie i przebieg całego wydarzenia, pilnowali bardzo dokładnie, aby ich podopieczni wyspali się, ponieważ następnego dnia pobudka była zaplanowana na godzinę 6:15.

W sobotę uczestnicy konkursu rozpoczęli dzień razem z klerykami – najpierw śpiewali Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, a później uczestniczyli we Mszy Świętej, którą celebrował ksiądz Łaszkiewicz. W kazaniu podkreślił, że służba przy ołtarzu nie powinna ograniczać się do czysto praktycznej wiedzy o tym, kiedy zadzwonić dzwonkiem, czy w którym momencie podać amupłki. Ministranci powinni pogłębiać swoją świadomość liturgiczną przez czytanie Pisma Świętego, co jednocześnie pozwoli im umocnić przyjaźń z Chrystusem. Po Eucharystii przyszedł czas na śniadanie, a po nim nastąpiło ogłoszenie wyników części pisemnej. Wszyscy finaliści mieli zapewnione przejście do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się 4 czerwca br. (również w Paradyżu), jednak atmosfera rywalizacji o dobry wynik w finale wciąż była odczuwalna, ponieważ wygrać można było bardzo atrakcyjne nagrody. Przed decydującym starciem wszyscy udali się do seminaryjnego kościoła pw. św. Marcina z Tours, aby pomodlić się przed obrazem Matki Bożej Ozdoby Paradyża.

W finale pytania zadawali księża, którzy wykładają w naszym seminarium przedmioty związane z Pismem Świętym – ks. Łaszkiewicz oraz ks. Andrzej Maciejewski. Tym razem uczestnicy musieli odpowiadać ustnie, mając na odpowiedź ok. 1,5 minuty. W kategorii indywidualnej zwyciężył Paweł Felka z parafii pw. NMP Królowej Polski  w Gorzowie Wielkopolskim, natomiast w kategorii drużynowej wygrał zespół z tejże parafii. Nagrody, ufundowane przez panów Romana i Piotra Gwizdów, wręczył rektor naszego seminarium, ks. Paweł Łobaczewski, który wyraził wielkie zadowolenie z faktu, że w tym roku było ponad czterdziestu ministrantów i lektorów. Oprócz finalistów, wszyscy otrzymali nagrody pocieszenia i pamiątkowe dyplomy.

Po konkursie uczestnicy udali się do seminaryjnej kaplicy, gdzie wspólnie z klerykami odmówili części radosne różańca świętego, a całe wydarzenie zakończył obiad, po którym ministranci i lektorzy rozjechali się do swoich parafii. Poziom prezentowany w tym roku był wysoki, więc wszyscy, niezależnie od zajętego miejsca, mogą być z siebie dumni. Mamy jednak nadzieję, że nie przestaną pogłębiać swojej wiedzy na temat Pisma Świętego i zobaczymy się za rok!