Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie - Paradyżu
Gościkowo 3 66-200 Świebodzin
Telefony : Centrala 683811021
Kancelaria rektorska 683820887   Biuro administracyjne: 683811108

Wigilia Seminaryjna

kl. Radosław Zemsta

Każdego rwigilia16oku pod koniec Adwentu nasze Seminarium przeżywa wyjątkowy wieczór. Przed wyjazdem na święta Narodzenia Pańskiego alumni, formatorzy, profesorowie wraz z księżmi biskupami i zaproszonymi gośćmi gromadzą się, by wspólnie cieszyć się z narodzin Chrystusa. W tym roku nasza seminaryjna wieczerza wigilijna odbyła się 21 grudnia. Partnerem Spotkania 2016 było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwa SA- oddział w Zielonej Górze.Serdecznie dziękujemy za okazane nam  wsparcie i pomoc w organizacji uroczystości.

 Zobacz galerię

Czytaj więcej...

Torba Charytatywna Caritas

kl. Radosław Zemsta

       W dniu 18 grudnia odbyło się przekazanie Toreb Charytatywnych  do Caritas Diecezjalnego. Każdy z roczników naszego seminarium mógł włączyć się w tą akcję. Nikt nie pozostał obojętny.Przygotowaliśmy 8 toreb. Każda z nich wypełniona była po brzegi produktami spożywczymi. Cieszymy, iż mogliśmy w tej akcji uczestniczyć. W ten sposób uczymy się dzielić z innymi tym, co sami posiadamy. Dzięki tej pomocy na wielu twarzach zagości radość z otrzymanych darów.

 

dary1dary3dary2

Nowi akolici

kl. Dawid Klepusewicz


akolitat16040Dzień przyjęcia przez alumnów kolejnej z posług będących etapem przygotowania do przyjęcia święceń kapłańskich jest w naszej wspólnocie dniem świątecznym. Z tego powodu data 8 grudnia ma dla nas podwójne znaczenie: obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a także świętujemy wraz z alumnami IV roku, którzy tego dnia przyjmują posługę akolitatu. W tym roku zaszczyt ten spotkał pięciu naszych braci.

 Zobacz galerię

Czytaj więcej...

Odpust ku czci św. Marcina

kl. Dawid Klepusewicz

           odpost16020 11 listopada to wspomnienie liturgiczne św. Marcina, biskupa – jednego z patronów (obok Matki Bożej Wniebowziętej) paradyskiego kościoła. Z tej racji wspólnota seminaryjna przeżywała tego dnia swój odpust, a bramy Paradyża przez cały dzień były otwarte dla każdego, kto chciał wziąć udział w radosnym świętowaniu – czy po prostu zobaczyć seminarium od środka.

 Zobacz galerię

Czytaj więcej...

I nie było już nikogo...

kl. Dawid Klepusewicz

iniebyojuznikogo026  Po trwającym niemal miesiąc przygotowaniu – opanowywaniu scenariusza i odbywających się niemal tydzień w tydzień próbach – Seminaryjny Teatr „Zdumienie” 10 listopada 2016 wystawił dla kleryków, księży formatorów i zaproszonych gości kolejną sztukę na deskach Sceny nad Pralnią. Fabuła spektaklu została oparta na motywach powieści kryminalnej Agathy Christie. Reżyserią zajęła się pani Kinga Kaszewska-Brawer – aktorka Teatru Lubuskiego, prowadząca w naszym seminarium zajęcia z zakresu fonetyki i emisji głosu.

 

 Zobacz galerię

Czytaj więcej...

„Wyznajemy wobec nieba i ziemi, że Twego królowania nam potrzeba”

kl. Dawid Klepusewicz

dzienskupieniagrudzien001Te słowa już 19 listopada, w przeddzień zakończenia Roku Miłosierdzia i Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, zostaną wygłoszone w Krakowie-Łagiewnikach (a następnego dnia – we wszystkich polskich parafiach) jako Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. W naszym seminarium – pod wezwaniem, nota bene, Chrystusa Króla – inauguracją do tego wydarzenia był miniony dzień skupienia, który w dniach 5-6 listopada poprowadził ojciec duchowny, ks. Artur Adamczak.

 Zobacz galerię

Czytaj więcej...

Z prośbą o świętych kapłanów

kl. Dawid Klepusewicz

 

DSCF939222 października, w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, nasza wspólnota miała zaszczyt uczestniczyć w ważnym dla diecezji pod względem duchowym wydarzeniu – Diecezjalnym Dniu Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie zaproszeni zostali wszyscy kapłani naszej diecezji, a także diakoni i alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu.

Czytaj więcej...

Coraz większa frekwencja

kl. Dawid Klepusewicz

akatyst16022Już po raz 24. w murach paradyskiej świątyni zabrzmiały śpiewy sławiące „Drabinę, po której sam Bóg z nieba zstąpił”, „Waleczną Hetmankę”, „Oblubienicę Dziewiczą” – Najświętszą Maryję Pannę. Tegoroczne nabożeństwo Akatystu do Bogurodzicy, mimo niesprzyjającej aury, zgromadziło blisko 600 osób – zarówno księży, jak i wiernych świeckich, którzy z roku na rok coraz liczniej biorą udział w nabożeństwie wywodzącym się z tradycji chrześcijańskiego Wschodu.

 Zobacz galerię

Czytaj więcej...

Inauguracja roku akademickiego 2016/2017

kl. Dawid Klepusewicz

            rok2016 17006Dziś nie potrzeba nam tylko kapłanów. Potrzeba nam heroicznych kapłanów” - takie słowa wygłosił biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński w czasie Mszy świętej inaugurującej nowy rok akademicki 2016/2017 w naszym seminarium. Uroczyste rozpoczęcie kolejnego roku formacyjnego miało miejsce 12 października 2016 roku.

 Zobacz galerię

Czytaj więcej...

Na Jego obraz

kl. Wojciech Lisiewicz

rozpoczecie002Nowy rok formacyjny w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu tradycyjnie rozpoczęły kilkudniowe rekolekcje dla wszystkich kleryków. Tym razem prowadził je o. Maciej Biskup, przeor szczecińskiego klasztoru dominikanów.

Czytaj więcej...

Czas na wakacje

kl. Wojciech Lisiewicz

logop

Tydzień, który kończył rok akademicki w naszym seminarium, obfitował w wiele wydarzeń. Klerycy zdawali ostatnie egzaminy, ale był to też czas pożegnań: posługę w Paradyżu zakończyli bowiem rektor, jego zastępca i jedna z sióstr zakonnych. Był także radosny akcent – Teatr Zdumienie otworzył swoją nową scenę.

Czytaj więcej...

Poznać swoją historię

kl. Mateusz Dąbrowski

b_300_300_16777215_00_images_eventgallery_konferencjaziemialubuska_archiwumkonferencja011.jpgW ubiegły czwartek 2 czerwca br. w Paradyżu odbyła się konferencja naukowa zatytułowana: „Chrześcijańskie dziedzictwo Ziemi Lubuskiej”, zorganizowana przez Archiwum Diecezjalne w Zielonej Górze. Mimo że był to środek tygodnia, a wszystko rozpoczynało się już o godzinie 9:30, w seminaryjnej auli zgromadziło się całkiem spore audytorium. Największą grupę stanowili oczywiście ludzie świeccy, ale nie zabrakło przedstawicieli naszego diecezjalnego duchowieństwa, na czele z JE ks. bp. Tadeuszem Lityńskim. Obecni byli przedstawiciele mediów i naturalnie alumni seminarium, którzy zawsze bardzo się cieszą, gdy mogą uczestniczyć w tego typu wydarzeniach. „Konferencje naukowe to okazja do zdobycia nowej wiedzy i poszerzenia horyzontów” - stwierdza jeden z kleryków I roku.

Zobacz galerię

Czytaj więcej...

Trud w słusznej sprawie

kl. Wojciech Lisiewicz

b_300_300_16777215_00_images_eventgallery_pieszapielgrzymka2016_pielgrzymkapiesza2016002.jpg

Ponad 250 osób dotarło w niedzielę do Rokitna, by na ołtarzu przed obrazem Matki Cierpliwie Słuchającej złożyć prośby o nowe, święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Pierwsze grupy wyszły już w piątek rano, a większość z nich spotkała się w sobotni wieczór w Paradyżu.

Zobacz galerię

Czytaj więcej...

Świętymi bądźcie!

kl. Wojciech Lisiewicz

b_300_300_16777215_00_images_eventgallery_neoprezbierzy2016_neoprezbiterzy013.jpg

Od ubiegłej soboty nasza diecezja ma pięciu nowych księży. Po odprawieniu swojej pierwszej Mszy Świętej w rodzinnej parafii i wspólnym świętowaniu powrócili oni do Paradyża, by z ludźmi, wśród których się formowali, złożyć Bogu dziękczynienie.

Zobacz galerię

Czytaj więcej...

Przyjdź, Duchu Święty!

kl. Wojciech Lisiewicz

b_300_300_16777215_00_images_eventgallery_15-05akatyst_akatyst023.jpg

Ubiegły weekend był w naszym seminarium przygotowaniem do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Najpierw klerycy przeżyli dzień skupienia poświęcony Trzej Osobie Boskiej. W niedzielę z kolei bramy Paradyża stanęły otworem dla gości, którzy przyjechali, by razem z mieszkańcami seminarium odśpiewać hymn uwielbienia Ducha Świętego.

Czytaj więcej...