Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie - Paradyżu
Gościkowo 3 66-200 Świebodzin
Telefony : Centrala 683811021
Kancelaria rektorska 683820887   Biuro administracyjne: 683811108

Wydarzenia Seminaryjne

Rekolekcje z pokusami w tle

kl. Dawid Klepusewicz
Odsłony: 229

rekolekcjewielkopostne006Środą Popielcową rozpoczęliśmy w całym Kościele okres Wielkiego Postu. Nasza wspólnota seminaryjna jak co roku ten wyjątkowy czas refleksji i nawrócenia rozpoczęła od czterodniowych rekolekcji, które miały miejsce w dniach 1-5 marca 2017 roku. Poprowadził je ks. Piotr Stolecki, psycholog i wykładowca teologii moralnej w seminarium duchownym we Włocławku.

Tematem rekolekcji były trzy pokusy, jakich doświadczył Jezus na pustyni, opisane w Ewangelii według świętego Łukasza (Łk 4,1-13): pokusa chleba, władzy i wystawiania Boga na próbę. Rekolekcjonista zwracał przede wszystkim uwagę na naszą tożsamość w relacji z Jezusem oraz na rozwój życia duchowego, którego pierwszym krokiem jest wejście w samotność. Różni się ona od osamotnienia, będącego zewnętrznym poczuciem odrzucenia, podczas gdy samotność jest wybierana przez nas samych. Ks. Stolecki zaakcentował także m.in. wartość posłuszeństwa i ubóstwa serca oraz życzliwości względem innych. Sami alumni mogli niejako pomagać w prowadzeniu konferencji poprzez zadawanie pytań (dotyczących nie tylko życia duchowego), na które rekolekcjonista starał się odpowiedzieć.

Nauki rekolekcyjne przeplatały się z modlitwą. Oprócz codziennej Eucharystii uczestniczyliśmy w Liturgii Godzin, a każdy dzień wieńczyła adoracja Najświętszego Sakramentu (która, jak okazało się na zakończenie rekolekcji, była nieobowiązkowa) i Kompleta. Czas ciszy zakończyliśmy w sobotę 5 marca Mszą świętą.

Po przeżyciach duchowych, jakimi zawsze są rekolekcje i dni skupienia, nastaje czas na owocowanie – wprowadzanie nauk rekolekcyjnych w czyn w codziennym życiu. W okresie Wielkiego Postu jest to szczególnie ważne, dlatego jako wspólnota alumnów raz jeszcze dziękujemy ks. Piotrowi Stoleckiemu za podzielenie się wiedzą i mądrością.

Zobacz galerię