Przyjdź, Święty, zamieszkaj w nas…  

    Tradycyjnie już w Wigilię Zesłania Ducha Świętego w murach paradyskiej świątyni po raz kolejny rozbrzmiał bizantyjski śpiew sławiący „Króla niebieskiego, Pocieszyciela Boskiego, Ducha prawdy, który jest wszędzie i napełnia wszystko…”. 

Mimo, że 3 czerwca odbywały się rozmaite wydarzenia, takie jak: Spotkania Młodych nad Lednicą oraz… finał Ligi Mistrzów, frekwencja na Akatyście do Ducha Świętego jak zwykle dopisała. We wspólnym śpiewie ku czci Trzeciej Osoby Boskiej uczestniczyli nie tylko "stali bywalcy", ale także nowe osoby, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tą formą modlitwy w naszej diecezji.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 17.00 adoracją Najświętszego Sakramentu połączoną z nabożeństwem różańcowym. Rozważania poprowadził ojciec duchowny naszego seminarium, ks. dr Tadeusz Kuźmicki, a w modlitwę czynnie włączyli się alumni. Godzinę później rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył rektor paradyskiego seminarium, ks. dr Dariusz Mazurkiewicz. Wygłosił on również homilię, w której nawiązał do pierwszego czytania – biblijnego opisu pomieszania języków przy budowie wieży Babel i wskazał na potrzebę jedności, jaką przynosi Duch Święty. Po Mszy św. uczestnicy liturgii mieli możliwość krótkiego odpoczynku i posilenia się w sali św. Tomasza i w tzw. małym refektarzu. 

O godzinie 20.30 ponownie zgromadziliśmy się w kościele. Nabożeństwu przewodniczył ks. Rafał Tur, ekonom i prefekt naszego seminarium. Po krótkim obrzędzie wstępnym i wygaszeniu świateł w kościele, wśród blasku płonących świec, w niebo popłynął śpiew Akatystu ku czci Ducha Świętego, zaintonowany przez paradyski chór. W śpiew blisko 144 wezwań aktywnie włączyli się pozostali uczestnicy liturgii. Bezpośrednio po sekwencji wieńczącej całą treść Akatystu, każdy z wiernych otrzymał możliwość przystąpienia do modlitwy wstawienniczej, którą prowadzili zebrani na liturgii kapłani i diakoni.

Akatyst, organizowany corocznie w okolicy Niedzieli Zesłania Ducha Świętego, choć młodszy o kilka lat od październikowego śpiewu ku czci Bogurodzicy, dla wielu osób jest zawsze niesamowitym duchowym przeżyciem. Mamy nadzieję, że i tym razem uczestnicy nabożeństwa opuszczali Paradyż ubogaceni duchowo. 

                                                                           Zobacz galerię